Szkolenie regatowe 505 – podsumowanie

5Kilkudziesięciu żeglarzy wzięło udział w corocznym szkoleniu regatowym, już po raz czwarty, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Do Gdyni przyjechali miłośnicy „pięćsetpiątek” oraz żeglarze pływający na jachtach innych klas.

Przez dwa dni, w gościnnym Jacht Klub Stal Gdynia, uczestnicy spotkania mogli usłyszeć bardzo dużo przydatnych informacji. Doświadczeni zawodnicy klasy 505 dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem opowiadając o najdrobniejszych niuansach szybkiego pływania. Wyśmienity wykład poprowadził znany w środowisku regatowym, trener żeglarstwa oraz sędzia, Adam Jankowski.

Na początku szkolenia Łukasz Skrzycki rozebrał na czynniki pierwsze łódkę klasy 505. Cierpliwie pokazywał i tłumaczył, jak w najnowszych standardach okuwany jest maszt i jakie czynniki wpływają na jego efektywną pracę. Długo prezentował wszystkie patenty i regulacje, które zazwyczaj instalowane są na jachtach klasy 505. Po postawieniu masztu, przedstawione zostały zasady trymowania jachtu w określonych warunkach wiatrowych.

W kolejnej części Przemek Zagórski i Łukasz Skrzycki szczegółowo zaprezentowali systemy do stawiania, zrzucania i trymowania spinakera. Pokazali również, jak działa system podwójnych spinakerbomów. Temat spinakerów był kontynuowany w sali kominkowej Yacht Klubu Stal Gdynia. Wszyscy mogli przekonać się jak efektywnie żeglować z wiatrem i jak dużą rolę na tym kursie spełnia załogant prowadząc żagiel. Dyskutowano także o kształtach spinakerów, trymowaniu żagla i technice prowadzenia jachtu.

Nieodłącznym elementem emocjonującego żeglowania ze spinakerem są zwroty przez rufę. Jest to jeden z trudniejszych elementów podczas żeglowania na 505. Podczas omawiania tego tematu Przemek i Łukasz pokazali kilka specjalnie przygotowanych filmów instruktażowych, na podstawie których uczestnicy szkolenia mogli zobaczyć sztukę dobrego prowadzenia jachtu 505.  W detalach omówiono najczęściej pojawiające się błędy.

Niedziela należała do Adama Jankowskiego wyśmienitego żeglarza, trenera żeglarstwa i sędziego sportowego. Trener opisał w najdrobniejszych szczegółach strategię, którą każda załoga powinna przygotować przed regatami. Omówił bardzo dokładnie przebieg wyścigu od startu do mety z uwzględnieniem takich elementów jak taktyka, przepisy regatowe i meteorologia. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał również solidną porcję sprawdzonych, regatowych „tips & tricks”.

Inni prelegenci, zawodnicy Jarek Grabowski, Michał Olko i Bartosz Makała przyciągnęli uwagę uczestników szkolenia opowiadając o roli dobrej komunikacji w załodze, wykorzystaniu tradycyjnych kompasów i urządzeń elektronicznych oraz sygnalizacji prowadzonej w czasie regat.

Organizacja bezpłatnych szkoleń regatowych jest tylko jednym z elementów budowania wiedzy i wymiany doświadczeń pośród załóg związanych z klasą 505. Pięćsetpiątkarzy zapraszamy również na praktyczne treningi na wodzie przed regatami Pucharu Polski.

Pierwsze tegoroczne regaty organizowane są przez Yacht Klub Stal Gdynia i Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Termin: 23-24 maj.

Więcej o klasie 505 na: www.int505.pl oraz profilu Facebook „Klasa505wPolsce”

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505

Top