Zbigniew Puchalski nie żyje.

Fot. Stanisław Ossowski

Fot. Stanisław Ossowski

Z żalem zawiadamiamy, że dzisiaj rano (tj. 13 listopada) dotarła do nas smutna informacja o tym, że 8 listopada 2014 w Australii, zmarł kapitan Zbigniew Puchalski – jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy, członek naszego klubu.

Zbigniew Puchalski w 1965 rozpoczął pracę w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W 1965 opatentował wynalazek, z którego pieniądze przeznaczył na budowę jachtu pełnomorskiego. Kupił wrak jachtu zatokowego Orkan zbudowanego w 1935, który był przeznaczony na złom i własnoręcznie go wyremontował. Jacht nazwał „Miranda” – na cześć samosteru Sir Francisa Chichestera, który ten zamontował na Gipsy Moth III przed regatami OSTAR 1960. We wrześniu 1970 odbył się uroczysty chrzest „Mirandy”.

W roku 1971 Puchalski otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w regatach okołoziemskich Whitbread Round The World Race. Z jego inicjatywy Stocznia im. Komuny Paryskiej patronowała budowie jachtu „Copernicus”. W regatach dookoła świata Whitebread w 1973 roku Zbigniew Puchalski brał udział jako członek załogi, a „Copernicus” zajął 11 miejsce.

Był dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostw Polski w klasie Star.

Jacht „Miranda” znajduje się w zbiorach, prowadzonego przez Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl).

Top